Идеалното време за спорт и тренировки зависи много от нашия ритъм, начин на живот, работа, ангажименти и желание разбира се! Всеки човек е различен като динамика, някои са активни рано сутрин, други късно вечер. Но ще ви дадем не малко основания да преосмислите графика си и да започнете с упражненията рано сутрин!

1.По-малко разсейване

Тъй като задачите, телефоннните обаждания и списъка със задължения не са толкова активни, колкото обедните и следобедните часове, ние сме по-малко склонни към разсейване и е по-вероятно да продължим с тренировките  си регулярно.

2. По-доброто време през летните месеци

Понеже лятото у нас е особено горещо, сутрешните тренировки са за предпочитане. И тъй като най-горещата част от деня е от 10 до 16 часа, препоръчваме да избягвате упражнения на открито през това време.

3. По-здравословно начало на деня

Ранната сутрешна тренировка ни дава тон за старт на един по-здравословен ден. В проучване от 2018 г., публикувано в International Journal of ObesityTrusted Source, 2 680 студенти са участвали в 15-седмична програма за упражнения. От тях се е искало всяка седмица да изпълняват 3 –  30-минутни сесии кардио тренировка и да променят начина си на хранене. На финала всички участници са заявили, че са променили трайно хранителните си навици, преминавайки към по-здравословни такива, без пържени и мазни храни, полуфабрикати и тежки меса. Изводът е, че спортът може да ни вдъхнови и за други полезни навици, които цялостно да подобрят нашето здравословно състояние през деня.

4. Повишена бдителност

Сутрешната тренировка е по-подходяща и при хормоналните колебания в тялото ни. Кортизолът е хормон, който ни държи будни и нащрек. Често се нарича хормон на стреса, но причинява проблеми, само когато е в завишени или намалени нива.  Нормално кортизолът се увеличава сутрин и пада вечер. Той достига своя връх около 8 часа сутринта. Затова и ако имате здравословен сърдечен ритъм, тялото ви може да е по-подготвено да спортува точно в този отсег от деня.

5. Повече прилив на енергия

Редовните упражнения са отлични за повишаване енергията и намаляване на умората. Когато тренирате, кислородът и хранителните вещества се транспортират до сърцето и белите дробове. Това подобрява сърдечно-съдовата система, издръжливостта ви и цялостната циркулация на вещества. Спортуването рано сутрин, ви дава тласъкът енергия за целия ден.  

6. По-добра концентрация

Физическата активност подобрява концентрацията, независимо дали спортуваме сутрин или вечер.  Но, ако като цяло имаме проблем с фокуса върху нещата от ежедневната програма, спортът рано сутрин е решението на проблема.  Изследване на British Journal of Sports Medicine от 2019 г., установява че сутрешните упражнения подобряват вниманието, визуалното възприятие и вземането на решения. В проучването на участниците е бил наложен режим, при който да имат 8-часово продължително седене със и без 30 минутна сутрешна разходка по пътеката. В някои дни им е било разрешено да правят 3 минутни почивки за ходене на всеки 30 минути.

И така установяват, че дните със сутрешни упражнения, са били свързани с по-добро фокусиране и работа през целия ден, особено когато са в комбинация с регулярни почивки.

7. По-добро настроение

Физическата активност е естествено лекарство срещу стрес. По време на тренировка мозъкът ни произвежда повече ендорфини (невротрансмитерите, които ни карат да се чувстваме добре). Тренировките и спорта разсейват ума ни, гонят тревожните мисли, карат ни да се чувстваме пълноценни. 

тренировки сутрин8. По-малко килограми

Оказва се, че според проведено изследване през 2015 от EBioMedicineTrusted Source – ранните тренировки са по-добри и свързани с поголяма загуба на килограми

В проучването взимат участие 10 млади мъже, които са тренирали съответно: сутрин, следобед и вечер в отделни сесии. Изследователите установяват, че 24-часовото изгаряне на мазнини е най-високо, когато се тренира сутрин преди закуска. Така че, ако искате да отслабнете, лягайте си на време, станете рано и  започвайте!

9. Контрол на апетита

Упражненията помагат да регулираме апетита си, като намаляват нивата на грелина – хормона на глада. Също така увеличават усещането за ситост, като увеличават отделянето на пептид YY и глюкагон подобен пептид 1, които стимулират невроните за ситост и блокират тези на глад.

В изследване проведено през 2012 г., и публикувано в Medicine & Science in Sports & ExerciseTrusted Source, 35 жени са ходили на бягаща пътека в продължение на 45 минути сутринта. След това учените измерват мозъчните вълни на жените, докато същите жени разглеждат снимки на храна. Седмица по-късно процесът се повтаря без участие на сутрешни упражнения в програмата. И така установяват, че мозъкът на жените е имал по-силна реакция на снимките на храни, когато не са тренирали сутрин. Това предполага, че сутрешните тренировки могат да подобрят начина, по който мозъкът реагира на хранителните сигнали – или с други думи, когато сме тренирали не ни гони онзи вълчи глад, който иначе не може да задоволим.

10. Повишена активност

Предимствата на една ранна тренировка не спират до тук. Сутрешните упражнения са свързани с повече движение през целия ден. Започнем ли активно сутринта, продължаваме така през целия ден!

11. Контрол на глюкозата в кръвта

Физическата активност е важна част от контрола на диабет тип 1 (T1DM). За хората с T1DM упражненията може да създават риск от хипогликемия, или ниска кръвна глюкоза, затова съветът е да се правят сутрин. В сравнение със следобедните сесии, сутрешните тренировки представляват по-нисък риск от хипогликемични спадове след активност. Учени смятат, че кортизолът играе важна роля. Освен че повишава бдителността, кортизолът спомага и за контрола на кръвната захар. По-ниските нива, които се появяват по-късно през деня, могат да улеснят развитието на хипоглекемия.

тренировки сутрин12. Контрол на кръвното налягане

В Съединените щати 1 на всеки 3ма възрастни има хипертония, или високо кръвно налягане. Физическата активност е един от най-добрите начини за естествен контрол на хипертонията. Така според редица проучвания се установява, че идеалното време за тренировки и най-благоприятните промени в кръвното налягане са се случили преди обед, около 7 сутринта.

13. По-добър сън

Как спите? Ранната тренировка може да е точно това, от което се нуждаете, за да се наспивате добре през нощта. Според проучване от 2014 г. възрастните имат по-добър и качествен сън в дните, в които са тренирали рано сутрин. 

И не само това, по-спокоен, без нощни накъсвания и будене. До голяма степен физическата активност в комбинация с излагането на светлина в началото на деня, може да помогне за повишаване нивата на мелатонин през нощта, а от там по-добър сън!

тренировки сутрин

Свързани новини:
Сподели: